Tyflo ČR o. p. s.


Napsali o nás

 

Na tomto místě si můžete přečíst některé z vybraných novinových článků, které se týkají Tyfla Vysočina.

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 26. září 2014
AUTOR: Iva Bínová

NA NÁMĚSTÍ V JIHLAVĚ BUDOU SOUTĚŽIT NEVIDOMÍ

Jihlava – Tyflosam 2014, tak se jmenuje soutěž v prostorové orientaci a samostatném pohybu, která se koná v ulicích krajského města Vysočiny v pátek od 10 do 15 hodin. Soutěž má za úkol připomenout Mezinárodní den bílé hole.

 

„Účastníky soutěže jsou nevidomí a osoby se zbytky zraku. Soutěžit se bude v chůzi s bílou holí, s vodicími psy a v dalších dovednostech na určené trase dle itineráře," vysvětlil Pavel Hegner, ředitel společnosti Tyflo Vysočina Jihlava, která akci pro nevidomé pořádá.

Soutěžící mají sraz v klubovně v Havlíčkově ulici v Jihlavě. Trasa povede převážně po Masarykově náměstí. Startovné je 50 korun.

Účastníci si s sebou musí přinést bílou hůl, dobrou obuv a oblečení i do deště, přenosný přehrávač, funkční baterie, dobrou kondici a sportovního ducha. „Po dohodě můžeme zajistit doprovod. Dále máme pro soutěžící připravené občerstvení," dodal Hegner.

Soutěž bude ukončena v 15 hodin, výsledky se budou vyhlašovat od 16 hodin v klubovně Tyfla.

Toto není jediná akce, kterou v závěru září společnost pořádá. Už příští úterý budou v ulicích měst po celém kraji chodit studenti a budou prodávat miniaturu slepecké hole, kalendáře a letáčky za dvacet korun. Lidé tak budou moci přispět na nevidomé v rámci veřejné sbírky s názvem Bílá hůl 2014.

Výtěžek sbírky bude použit na nákup kompenzačních pomůcek a na spoluúčast na školeních a pobytových akcích nevidomých. V loňském roce pořídila společnost Tyflo Vysočina Jihlava trenažér na simulovanou zvukovou střelbu pro nevidomé a hradila spoluúčast na školeních a pobytových akcích uživatelů.

 

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 24. dubna 2013
AUTOR: Jana Kodysová

ZTRÁTOU ZRAKU ŽIVOT NEKONČÍ, ŘÍKAJÍ V TYFLU

Jihlava - Jihlavská organizace v úterý zájemcům předvedla, jak pracuje s nevidomými lidmi.

Zvuková střelba, počítačová lupa nebo mluvící počítač. Tyto pojmy zcela zdravému jedinci pravděpodobně nic neřeknou, pro lidi s vadami zraku jsou to ovšem nenahraditelné pomůcky a přístroje. V obecně prospěšné společnosti Tyflo Vysočina Jihlava, která sídlí na Havlíčkově ulici v Jihlavě, se s nimi klienti setkávají denně. V úterý měla možnost zhlédnout ukázky práce s nevidomými také široká veřejnost v rámci dne otevřených dveří.

„Pod počítačovou lupu si klienti mohou dát například křížovku a na obrazovce ji potom vidí mnohonásobně zvětšenou. S její pomocí mohou křížovku snáze luštit," přiblížila přístroj, který klientům s vadami zraku pomáhá při čtení, odborná pracovnice Alena Kyselová. Laika ihned napadne, jak mohou nevidomí luštit křížovku. „Chodí k nám klienti, kteří vidí, ale potřebují něco zvětšit. Existuje totiž velké množství zrakových vad," vysvětlila Kyselová a ukázala asi patnáctery brýle, které pomohou lidem pochopit některé z vad. Když si je nasadí zdravý člověk, tak dokážou simulovat problém. „V jedněch vidíte jako v mlze, v jiných jenom jedním směrem a v některých třeba zúženě," vyjmenovala jen zlomek problémů se zrakem Kyselová.

V sídle organizace je k dispozici také několik počítačů s mluvícím programem. V praxi to vypadá například tak, že když si klienti otevřou poštu, nahraný hlas jim přečte obsah e-mailu. Hlasový průvodce a klávesové zkratky tímto způsobem pomáhají k tomu, aby postižení mohli s počítačem bez problémů pracovat.

Klienti Tyfla jsou dost často lidé, kteří o zrak přichází postupně, například po mrtvici nebo když onemocní cukrovkou. Organizace jim proto také pomáhá se s náhlou životní změnou vyrovnat. „Lidé, kteří oslepnou nebo mají problémy až v pozdějším věku, se s tím těžko vyrovnávají. Říkají si, že už pro ně všechno skončilo. My se je ale snažíme přesvědčit, že tomu tak není a dá se s tím žít," podotkl k prvotním problémům klientů ředitel organizace Pavel Hegner.

Organizace proto nabízí klientům také spoustu volnočasových aktivit na odreagování. Jednou z posledních novinek je zvuková střelba. Na první pohled jde o klasický trenažér s pistolí, kdy se hráči trefují do terče. Při míření jim ovšem pomáhá tón. Čím vyšší a intenzivnější tón hráč slyší, tím blíže míří ke středu terče, a měl by vystřelit.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 21. února 2013
AUTOR: Jiří Jíra

TANČIT SE BUDE, VZKAZUJÍ NEVIDOMÍ PŘED BENEFIČNÍM PLESEM
 

Jihlava – I na plese lidí, kteří nevidí, se bude tančit. Vzkazují to pořadatelé sobotního jubilejního benefičního plesu.

Ples pořádá jihlavská obecně prospěšná společnost Tyflo Vysočina spolu s místní organizací nevidomých a slabozrakých.

Přestože nejspíš někteří 
z účastníků plesu přijdou do sálu Zezulkárny v Bedřichově s charakteristickou bílou holí, na parket se vydají bez této pomůcky nevidomých. „I mezi nevidomými a slabozrakými jsou tanečníci, někteří dokonce tančí velmi dobře," poznamenal Pavel Hegner, jihlavský organizátor akcí pro lidi, kteří nemají zrak.

Protože na plese v Zezulkárně nebudou chybět ani vidoucí, objeví se na parketu páry, kde bude jeden z tanečníků současně zastávat i funkci vodiče či traséra. „Vedle nich si určitě dopřejí tanec i celé nevidomé páry. A nevidomí nebudou chybět ani při moderních tancích, kdy se tančí v kole," ujistil Hegner, že tanec 
v sobotu 23. února na benefičním plese v bedřichovské Zezulkárně nebude žádnou raritou.

Jihlavský ples nevidomých a slabozrakých se i podesáté stane celovíkendovou společenskou událostí pro lidi 
z různých míst Česka. „Ubytování zajišťujeme pro zhruba třicet lidí, k nám na ples do Jihlavy jezdí nevidomí z různých koutů republiky," potvrdil Hegner.

Doprovodný program pro skupinu lidí, kteří na ples přicestují, začne už v sobotu brzy po poledni. „V půl druhé máme prohlídku Horáckého divadla, pak ještě dojde na úvodní přátelské posezení," přiblížil náplň pátečního odpoledne pro své hosty Hegner.

Ani v sobotu nečeká nevidomé návštěvníky jihlavského benefičního plesu pasivní čekání na večerní slavnostní program. „V plánu máme vycházku, prohlídku některých památek i návštěvu Vodního ráje," vypočítal jihlavský pořadatel.

Ve zmíněné Zezulkárně se pak účastníci plesu sejdou vůbec poprvé v desetileté historii těchto jihlavských akcí. „Předešlých devět ročníků jsme absolvovali v sále ve Velkém Beranově. Ke změně sálu nás donutily rostoucí náklady, i když i ve Velkém Beranově nám vycházeli vstříc," poukázal Hegner na nutnost výměny místa plesu.

Hrát bude v sobotu nevidomým návštěvníkům na jihlavském plese Otíňanka, předtančení obstará Studio Gemini. Pořadatelé slibují také ukázky různých tanců a bohatou tombolu.

 

TITUL: Jihlavské listy
DATUM: 4. října 2011
AUTOR: Michal Boček

DNES SBÍRKA PRO NEVIDOMÉ

 Veřejná sbírka pro nevidomé Bílá hůl 2011 proběhne dnes v celém Kraji Vysočina. V ulicích měst budou studenti nabízet miniaturu slepecké hole a letáčky za  20 Kč.

 Organizátorem tradiční akce je občanská společnost Tyflo Vysočina Jihlava, poskytující služby nevidomým a zrakově postiženým s cílem usnadnění jejich života. Výtěžek sbírky bude použit na nákup kompenzačních pomůcek a spoluúčast na školeních a pobytových akcích našich klientů.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 1. října 2011

SLEPCI DNES USEDNOU ZA VOLANT NA POLYGONU

Jihlava – Asi desítka nevidomých si dnes od 9 hodin na Polygonu na výjezdu z Jihlavy do Pelhřimova vyzkouší, jaké to je řídit auto.

V minulosti se akce konala na letišti v Komárovicích, tentokrát se poprvé koná na cvičné ploše pro policii a autoškoly.

„Snažíme se klienty zapojovat do běžného života, co nejvíce to jde. Na cvičišti si vyzkouší řízení, řazení, brzdění a další důležité věci při ovládání automobilu,“ vysvětlil ředitel společnosti Tyflo Vysočina Jihlava, která poskytuje služby nevidomým a těžce zrakově postiženým.

„Chtěli bychom, aby si každý v autě alespoň čtvrt hodiny poseděl, protože na začátku bude muset instruktor vše pečlivě vysvětlit. Samotná jízda potrvá tak pět minut,“ doplnil Hegner. Instruktory na akci zapůjčí autoškola. Výhodou Polygonu je jeho široká dráha, proto se Hegner neobává, že by klienti byli vystaveni nebezpečí.

„Nevidomí prožívají zážitky velice intenzivně a my se jim je snažíme umožňovat formou soutěží vodících psů, zájezdů a dalších činností,“ dodal Hegner.

V úterý pořádá Tyflo Vysočina Jihlava po celém kraji také veřejnou sbírku s názvem Bílá hůl 2011. Studenti budou chodit ve dvojicích a nabízet miniaturu slepecké hole a letáčky za dvacet korun. Výtěžek poputuje na nákup kompenzačních pomůcek a spoluúčast na školeních a pobytových akcí klientů.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 13. března 2011
AUTOR: Dana Dvořáková

CHATOVAT A POSÍLAT E-MAILY? PRO NEVIDOMÉ ŽÁDNÝ PROBLÉM

Jihlava – Počítače jsou pro nevidomé běžnou součástí života. Dokáží pracovat i s internetem, kde si vyhledávají informace, které je zajímají.

Chatování, posílání e­mailů nebo čtení dokumentů prostřednictvím počítače je pro ně už běžnou záležitostí. „Počítač mi přečte všechno, co je na obrazovce. Umíme cokoliv, práce s počítačem je pro nás hodně důležitá,“ řekl Pavel Hegner, ředitel společnosti Tyflo Vysočina Jihlava, která poskytuje služby nevidomým a zrakově postiženým.

Problémy mají nevidomí pouze se složitější grafikou. „Pak se těžko hledá. Někdy jsou komplikace i s dokumenty ve formátu PDF, ale ty se dají převést do Wordu nebo skenovat. Takže i s tím si poradíme,“ vyjádřil se Hegner.

Výbornou spolupráci nevidomých s počítačem potvrdila i soutěž, kterou Tyflo Vysočina Jihlava pro nevidomé v sobotu pořádala. Dvacítka soutěžících z celé České republiky bojovala například o první místo v kategorii psaní na klávesnici. „To je běžné psaní na klávesnici, jak je znáte, akorát je rozdíl v tom, že je ozvučené. To znamená, že mi počítač po stisknutí mezerníku přečte slovo, které jsem napsal,“ přiblížil Pavel Hegner.

Letošní ročník soutěže ve čtení a psaní bodového písma byl již dvanáctý. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, a to nevidomí od narození a později osleplí.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 19. května 2010
AUTOR: Stanislav Jelínek

NEVIDOMÍ PŘIVÍTALI VEŘEJNOST

Jihlava –Návštěvníci Tyflo centra pro nevidomé v Havlíčkově ulici si mohli včera o dni otevřených dveří vyzkoušet, jak se žije bez zraku.

Instruktoři učí dospělé, kteří přijdou o zrak až v dospělosti, všechny dovednosti potřebné pro život od samého začátku. „Většinou přicházejí ženy, které vařit uměly, než přišly o zrak. Teď je učíme, jak se co dělá, když na to nevidí,“ upřesnila instruktorka Marie Holzbauerová.

„Učíme lidi chodit s bílou holí, pracovat s televizní lupou a na počitači, který dokáže číst texty a převádět je do Braillova písma,“ potvrdil Pavel Hegner,ředitel Tyflo Vysočina. Centrum má v kraji asi 130 klientů. Služba jim může zajistit jídlo i hygienu. Klienti se zabaví v keramické dílně, u počítače nebo jinak. Mají doprovod na úřady nebo k lékaři. „Letos máme tři zahraniční zájezdy a řadu seminářů,“ doplnil Hegner.

 

TITUL: Jihlavské listy
DATUM: 4. prosince 2009
AUTOR: Jan Mazanec

NEVIDOMÍ:CHYBÍ OHLEDUPLNOST

JIHLAVA ­- Nevidomí by nyní měli mít lehčí pohyb v centru Jihlavy. Přesto dál trvají některé jejich obtíže. O nich přišlo diskutovat asi 30 nevidomých na schůzku, iniciovanou náměstkem primátora Radkem Vovsíkem, podle kterého je řada námětů řešitelná. O problémech hovoří ředitel o. p. s. Tyflo Vysočina Jihlava (na Vysočině sdružuje kolem 250 klientů) Pavel Hegner:

Jak hodnotíte bezbariérové úpravy Masarykova náměstí?

Je to samozřejmě přínos a situace se pro nás zlepšila. Je tam však ještě jeden problém: puntíky signalizačních a výstražných pásů na chodnících jsou málo vystouplé vzhledem k okolní dlažbě. Respektive "stará" okolní dlažba je sama o sobě natolik nerovná, že potom je pro nevidomého těžké rozpoznat, kde začínají puntíky. Kdo trochu vidí, tak to rozpozná jen podle barvy, ale kdo nevidí vůbec, má problém.

Jste spokojeni s přechodem MHD na bezbariérové vozy a zastávky?

I to je jistě krok správným směrem, těšíme se, až bude celá jedna trasa ­ myslím, že A ­ bezbariérová. Zůstává zde pouze potíž s tím, že trolejbusy sice hlásí zastávky vevnitř, ale nemají reproduktor venku. Výsledkem je, že třeba na zastávku U Tesly přijedou tři vozy za sebou, a než se lidí kolem stihnu zeptat, který je který, tak mi ten můj ujede. Ale dostali jsme příslib, že nové bezbariérové vozy už budou i pro lidi na zastávce hlásit linku, její směr a případnou konečnou stanici. Trolejbusy mají prý být do pěti let všechny nové a bezbariérové.

Co pro vás znamená změna v údržbě chodníků, resp. cedule, že určitý úsek se neudržuje?

To je velký problém, protože my vlastně ani nevíme, kde ty cedule jsou, a pokud někde budou, tak na který chodník opodál máme přejít. Když je chodník zasněžený, je hrbolatý, a hůl se nemá čeho držet.

Pomáhají vám "ozvučené" křižovatky ve městě?

Je to velká pomoc, ale potíž je u kruhových křižovatek, kde nejsou semafory, a tím pádem ani zvuková signalizace. Nejtěžším a pro nás důležitým místem je přechod u kruhového objezdu u nemocnice. Někde zase ozvučení je, ale kvůli přílišné blízkosti bytů je oslabeno a není slyšet: to je případ křižovatky Hradební ­ Znojemská. Řešením by bylo, kdyby ozvučení neběželo pořád, ale spustilo se pomocí vysílačky, kterou by nevidomý u sebe měl. Jenže ona stojí asi 2500 korun a má ji málokdo. Jinak ale navigační systém, který nevidomé navede k budově radnice, vítáme. S panem Vovsíkem jsme se domluvili, že vytipujeme i další veřejné a důležité budovy (banky, pošty, lékárny), které by tyto navigační systémy měly.

S jakými dalšími překážkami se musíte v centru potýkat?

V první řadě jsou to dopravní značky a stojanové reklamní poutače stojící často uprostřed chodníku. Samozřejmě chápeme, že firmy si svou reklamu platí a nechceme jim bránit v umístění stojanů, ale pomohla by nám větší ohleduplnost, kdyby si je stavěly spíš na kraj chodníku směrem k vozovce. Většinou totiž chodíme podél budov, a pokud pak musíme vybočovat, ztrácíme vodicí linku. Stejné je to se značkami: některé by také mohly být buď u silnice, anebo zavěšené přímo na budovách.

Problém je s veřejným WC v centru Jihlavy. Za Snahou bylo zrušeno a pod Priorem zas je riziko, že schody pod povrch náměstí namrzají a nejsou bezpečné. V hospodách často mají záchody na klíč, což pro nás znamená další komplikace.

Nevadí vám v ulicích také letní zahrádky nebo nádoby na odpad?

Letní zahrádky ani tak ne, protože jednak většinou víme, kde stojí, a jednak jsou na rozdíl od značek prostorné, takže hůl se o ně vždy zastaví. Horší je to spíš s věcmi, které se mění a jsou nečekané: třeba popelnice nebo auto zaparkované na chodníku. Vše záleží na ohleduplnosti lidí.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 2. září 2009
AUTOR: Lenka Pospíšilová

ZRAKOVĚ POSTIŽENÍ SE LÉPE DOSTANOU NA MAGISTRÁT

Jihlava - Michal J. z Jihlavy začal před nedávnem pomalu ztrácet zrak. Zatím se ještě obejde bez pomoci, ale je možné, že bude zanedlouho odkázán pouze na slepeckou hůl, speciálně vycvičeného psa nebo pomoc ostatních lidí.

Vyrovnat se s handicapem pro něj určitě nebude lehké a bude muset vyřešit řadu problémů. Jedním z mála míst, kam by se měl dostat bez obtíží, je jihlavský magistrát.

Na radnici bude nainstalované zařízení, které zrakově postiženým pomůže v orientaci při příchodu do budovy. Instalace speciálního zařízení bude provedena v rámci bezbariérových úprav Masarykova náměstí.

„Náklady na toto zařízení se pohybují kolem dvaceti tisíc korun,“ doplnil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Zrakově postižení instalaci takového vysílače vítají.

„Díky němu bude moci být zrakově postižený samostatnější a bude se po objektu lépe a bezpečněji pohybovat,“ zmínil ředitel Tyflo Vysočina Pavel Hegner.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 22. října 2007

NEVIDOMÍ SI DÍKY NOVÉMU ZAŘÍZENÍ PŘEČTOU I NOVINY

Jihlava - Novinku, přístroj pro převádění dat z počítače do slepeckého Braillova písma, testují teprve krátce zrakově postižení v jihlavském centru Tyflo Vysočina v Havlíčkově ulici.

Čtecí zařízení k počítačové sestavě funguje jako šablona s mnoha drobnými otvory. Nad povrch vystupují a mizí zaoblené jehličky bodového písma.

„Technologie za sto tisíc korun se jmenuje Braillské řádky Focus nebo digitální čtecí zařízení s hmatovým výstupem. Na 80 tisíc korun nám dala nadace Světluška,“ přiblížil ředitel Tyflo Vysočina Pavel Hegner. Podle něj se na zařízení učí pracovat první zájemci a bude sloužit i přespolním postiženým.

„Je to skvělá pomůcka. Byla by rozšířenější, kdyby nebyla tak drahá,“ přiblížil Pavel Hons. Nevidomý si pomocí zařízení může po naskenování přečíst hmatem celé noviny či internetové texty.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 23. října 2007

SLEPOTA SE NEVÝHÝBÁ DĚTEM ANI SENIORŮM

Jihlava - Tyflo Vysočina Jihlava pečuje o pět stovek zrakově postižených klientů s nejrůznějšími vadami až po úplnou slepotu. Jen v kraji Vysočina žije na půl tisícovky zcela nevidomých lidí.

 

„Pořád máme nějaká trápení. Byl jsem před rokem na operaci se šedým zákalem. Čočka se mi utrhla, pak ji vyjmuli, krve bylo hodně a pak se přidaly komplikace,“ připomněl si ředitel Tyflo Vysočina Pavel Hegner.

„Každý k nám chodí pro radu. Postižení se nevyhýbá ani dětem. Úplně malé děti se nic neučí, jen rodiče je vedou hrou s ohledem na to, že nevidí.

Dítě pak chodí do školy pro nevidomé v Praze a Brně. Mají tam i mateřské školy. Pak je čeká speciální střední škola,“ přiblížila instruktorka sebeobsluhy Marie Holzbauerová.

Děti speciální pedagogové na školách vedou k samostatnosti, aby se dokázaly obsloužit, a učí je prostorové orientaci. Tyto schopnosti škola neznámkuje, ale patří mezi nejdůležitější pro další život. Bílá hůl nahrazuje nevidomým oči. Dostanou ji na lékařský předpis zdarma.

„Kdo hůl používá, zničí do roka hravě tři. Někteří lidé se zbytky zraku ji nosí spíš pro okolí jako varování zejména na přechodech,“ upřesnila Marie Holzbauerová.

Podle průzkumů k včerejšímu Světovému dni zraku se Češi obávají ztráty zraku víc než cukrovky.„Dřív nevidomí seděli doma a jen výjimečně se dostali s doprovodem ven. Teď k nám sami chodí třeba si zacvičit nebo jen tak popovídat,“ naznačil Pavel Hegner.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 3. října 2007

NEVIDOMÍ CHTĚJÍ BEZPEČNÝ POHYB A VÍC ZÁJMU

Jihlava - Každý pětadvacátý člověk na Vysočině žije s vážnou vadou zraku. Na 500 lidí v kraji trpí úplnou slepotou.

„Bojujeme s mnoha problémy. Mnozí nevidomí raději nechodí nakupovat do supermarketů. Nikdo si jich tam nevšimne. Nebo se nemůžeme spolehnout na přechody. Jsou místy špatně udělané a zrakově postižený by na to mohl doplatit třeba pod koly auta,“ přiblížil Pavel Hegner, ředitel Tyflo Vysočina Jihlava.

„Chybí nám žlutě označené první a poslední schody ve veřejných budovách. Zrádné jsou výkopy na ulicích. Uvítali bychom zvukové majáčky na úřadech i chodníky se značením, navazující na přechody, jak mají,“ upřesnila Jana Konopáčová. Ve svých 45 letech téměř nevidí.

„Nechodím na nákupy do supermarketů. Bojím se, že bych jim tam pobourala regály a nadělala škodu,“ obává se pětatřicetiletá žena.

„V Jihlavě žiji odmala a pamatuji si všechny prodejny, kde co je a kolik je kde schodů. Rodina mě naučila chodit samotnou do Hypernovy a Kauflandu. Všude si poradím sama díky paměti. Personál o mě nikdy neprojevil zájem,“ připomněla Jana Konopáčová.

Podle Libora Kytýra z obchodního řetězce Ahold mají vedoucí všech prodejen pokyn se o nevidomé zákazníky postarat. „V marketech na Vysočině není pro zrakově postižené servis ani technická pomoc. Brání se, že na to nemají lidi. V některých městech personál nevidomé provede a obslouží. Mnohem lépe je v malých prodejnách, kde se prodavačky postiženému věnují,“ připomněl Pavel Hegner.

Podle Hegnera má krajská metropole množství nevyhovujících přechodů.

„Firmy chodníky dělají podle svého a stavební úřad si nezve konzultanty ke kolaudaci. Pak jsou rozlišovací pásy dlažby jinak, než to vymezuje zákon“ nelíbí se Hegnerovi.

Podle mluvčího magistrátu Radka Tulise vypracovaný generel pamatuje na všechny postižené. „Právě probíhající bezbariérové předláždění části centra bude doplněno o úpravy pro nevidomé občany,“ připomněl Tulis. Později mají přijít i další úpravy.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 30. září 2007

NEVIDOMÍ PROCHÁZELI CENTRUM JIHLAVY

JIHLAVA - Pozornost vzbuzovali v sobotu dopoledne nevidomí a zrakově postižení, soutěžící vcentru Jihlavy vprostorové orientaci soutěže Tyflosam.

Setkání víc jak desítky postižených žen a mužů zcelé republiky začalo už ráno vbudově jihlavského centra Tyflo Vysočina Jihlava v Havlíčkově ulici, kde se účastníci seznamovali strasou pomocí Braillova písma nebo ze zvukového záznamu.

„Většina zrakově postižených ráda soutěží. Potřebují si dokázat, že se dovedou pohybovat sami i spomocí hole. Že jsou schopni zvládnout trasu a dovedou se zorientovat podle plánku. Dovedou se radovat zumístění, nebo i zúčasti,“ přiblížil Deníku ředitel Tyflo Vysočina Pavel Hegner.

„Trasu jsem si sama musela projít sbílou holí. Vymetala jsem všechny odpadkové koše a odháněla lidi od bankomatů. Chůzi nevidomého by si měl vyzkoušet každý člověk, aby pochopil, co postižení prožívají a musejí zvládnout,“ přiblížila terapeutka pracovní rehabilitace jihlavského centra Tyflo Lenka Baráková.

Pátého ročníku pochodu Jihlavou sbílou holí se účastnili kromě domácích i nevidomí z Brna, Kladna a Třebíče.

 

TITUL: Jihlavský deník
DATUM: 6. dubna 2007

TROLEJBUS OBČAS ONĚMÍ

Jihlava – Ticho. Přesně to místo hlasu z amplionu uvnitř trolejbusu občas slyší cestující, kteří jezdí po krajském městě hromadnou dopravou. Na informační ceduli ještě místo jednotlivých zastávek svítí jenom označení linky a konečná stanice.

Stejný případ včera zaznamenal Deník například v trolejbuse s evidenčním číslem 42. „Nevíme, proč nehlásí, nedaří se nám spojit s řidičem,“ reagoval na dotaz Deníku Pavel Strnad, správce informačního systému Dopravního podniku města Jihlavy (DPmJ). „Řidiči jsou povinni audiovizuální systém používat. Bez něj nesmí jezdit, jinak jim hrozí sankce,“ dodal.

Podobné situace dělají problém v orientaci hlavně mimojihlavským. „Když v Jihlavě jedu trolejbusem, je pro mě velice důležité, aby zastávky hlásil. Neznám to tam tak dobře a může se mi lehce stát, že přejedu,“ míní Libor Sedláček z Cikháje na Žďársku. „Pokud mlčí, musím se spolehnout na ostatní cestující, že mi poradí, kde mám vystoupit.“

Stejný problém pak řeší i slabozrací a nevidomí. „Když je trolejbus němý, je to pro nás velký problém hlavně v místech, kam nejezdíme tak často,“ připustil ředitel Tyflo Vysočina Pavel Hegner. Tyflo Vysočina má přitom bohaté zkušenosti s nevidomými a slabozrakými, kteří jsou jeho klienty. „Jezdím většinou sám a musím se pak spoléhat na někoho dalšího,“ posteskl si Hegner. Právě nutnost spoléhat se na cizí osoby je potom tím mnohdy nejslabším článkem pro zrakově postižené.

Celý systém bezbariérové dopravy, který má pomáhat nejen návštěvníkům krajské metropole ale i handicapovaným spolufinancovala Evropská unie. Ta má na projekty, kterých se účastní poměrně tvrdé požadavky co se fungování dotovaných projektů týká. Někdy pak hrozí i požadavek na vrácení peněz zpět do evropských fondů. „Včerejší výpadek hlásícího systému by ale nijak neměl ohrozit dotaci, kterou jsme na projekt dostali,“ uzavřel mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Pokud se cestující setká s tím, že trolejbus nebo autobus jezdí bez hlášení a zobrazování zastávek, má to cestující nahlásit na dispečinku DPmJ. „Jediný vůz bez audiovizuálního systému je trolejbus evidenčního čísla 35,“ upřesnil Pavel Strnad.


TITUL: MF Dnes - Vysočina
DATUM: 27. listopadu 2006
AUTOR: Tomáš Blažek

NEVIDOMÍ MĚŘILI SÍLY NA TURNAJI V SHOWDOWNU

Jihlava - Podle fotografií by mohl ten sport připomínat hru na virtuálním simulátoru. Hráči u stolu podobného pingpongovému mají v rukou pálky a na očích velké neprůhledné brýle.

Ta hra s nazává showdown - aplikovaný stolní tenis pro nevidomé. Proto neprůhledné klapky: postižení zraku není u každého stejné a více nevidomí by mohli být handicapováni. Šestnáct hráčů showdownu se v sobotu sešlo v Jihlavě na turnaji.

"Je to sport jako každý jiný, v němž se hraje mistrovství Evropy i světa, je tedy mezi zrakově postiženými velmi oblíbený," říká Pavel Hegner, předseda jihlavské společnosti Tyflo Vysočina.

Pro redaktora je zvláštní pocit očima sledovat hru, jejíž účastníci ji hrají jen podle sluchu. Na něm a rychlosti reflexů je showdown založen. Umělohmotný míček při pohybu chrastí - hráči dhadují jeho pohyb a polohu podle zvuku. Snaží se dát branku na soupeřově polovině. Hraje se "po stole" - stůl má mantinely, místo síťky mezeru a nad ní desku.

Jihlavský turnaj vyzdobily i dvě hvězdy: Helena Křiváčková a Jaromír Vospěl, životní partneři a zároveň úřadující mistři republiky v showdownu.

Křiváčková si po čerstvě získaném titulu mistryně republiky přijela zahrát tak trochu rekreačně. Showdown pro ní hodně znamená. "Už před ztrátou zraku jsem měla hodně postižené oči, ale byla jsem sportovně nadaná. Tak jsem pak hledala, jaký sport dál dělat, protože jako nevidomý moc možností pohybu nemáte. Tohle mě chytlo nejvíc," říká šestačtyřicetiletá žena. Mrzí ji, že mezi nevidomými zatím tento sport přilákal málo mladých. "Mládí je bohužel pohodlné, je to škoda. Osobně hraju raději s chlapama, mám radši silovou rychlejší hru," přiznala.

Showdownu se v tuzemsku věnuje kolem stovky zrakově postižených. V Jihlavě se hráči schází k tréninkům v sídle společnosti Tyflo na Havlíčkově ulici. Registrovaných silně zrakově postižených lidí je na Vysočině šest set.



TITUL: Deník - Jihlavský deník
DATUM: 18. října 2006
AUTOR: Stanislav Jelínek

NEVIDOMÍ ČEKAJÍ NA OPRAVY CHODNÍKŮ A NA MAJÁČKY
Nový projekt dává naději zrakově postiženým i vozíčkářům

Jihlava - Nevidomí a zrakově postižení si stěžují, že krajskému městu chybí vybavenost a úpravy, umožňující vyrovna se lépe s hendikepem.

"S přechody pro nevidomé je to v Jihlavě špatné. Většinou chybí a kde jsou, nejsou dobře udělané podle norem. Na místech, kde chodníky vedou do křižovatek, bychom rádi měli zvokové majáky. Na bankách a veřejných budovách by nám moc pomohly malé zvukové majáčky, které si nevidomí mohou spustit vysílačkou," vyjmenoval ředitel obecně prospěšné organizace pro nevidomé Tyflo Vysočina Jihlava Pavel Hegner. Podle něj je na tom daleko lépe Třebíč než krajské město.

Jihlavští zrakově postižení dostávají dohromady statisíce korun od krajského úřadu i magistrátu na vybavování center a nejrůznější výdaje včetně provozních nákladů.

Společnost Tyflo Vysočina Jihlava pečuje o půl tisícovky klientů. Pomáhá průvodcovskou službou na úřadech, u lékaře, pečuje o kompenzační pomůcky, pořádá rekondiční pobyty, nabízí různé kroužky a třeba i posilovnu.

Další Organizace nevidomých má na 130 členů. "Staráme se třeba o ozvučení semaforů. Reagujeme tak na připomínky klientů k dopravní situaci ve městě. Naposled se jednalo třeba o ozvučení semaforů u Tesca," přiblížila vedoucí denního stacionáře Tyflo Marie Holzbauerová.

Podle vedení města se zrakově postiženým začíná blýskat na lepší časy. Projekt Bezabriérová Jihlava - město bez překážek, umožňujícím postiženým bezpečný pohyb pěšky, hromadnou i individuální dopravou. "Je to součást Národního rozvojového programu mobility pro všechny. Postupně se naplní podle přílivu prostředků," potvrdil mluvčí magistrátu Radek Tulis. "Na projektu, placeném Evropskou unií, se určitě pracuje. Generely budou platit pro určité komunikace a jejich vybavení tak, aby je mohl nevidomý projít bezpečně jen s holí. Bezpečné by měly být i nástupní ostrůvky a mnoho jiného," doplnil Pavel Hegner. Je velmi spokojený, že se projekt podařilo prosadit.



TITUL: Deník - Jihlavský deník
DATUM: 10. října 2006
AUTOR: Stanislav Jelínek

BEZ BÍLÝCH HOLÍ A ASISTENTŮ BY TRASA NEMĚLA KONCE
Tyflo Vysočina Jihlava pečuje o 500 zrakově postižených

Jihlava - Bílé hole v rukou pomáhaly v sobotu najít cestu zrakově postiženým na trase závodu v prostorové orientaci v ulicích Jihlavy. Každého ze dvanácti účastníků z krajského města, Třebíče, Velkého Meziříčí a Uherského Hradiště si vzal do péče jeden vidící asistent. "Pečlivě sledujte svého člověka. Kdyby cokoli stálo v cestě ve výši hlavy nebo je ohrožovalo, okamžitě křičte a zastavte je," rozdávala před závodem instrukce pořadatelka Marie Holzbauerová. Někteří závodníci si nejdříve prostudovali hmatem plastickou mapu, většina pozorně poslouchala popis trasy.

Nejlepšího času dosáhl Pavel Hegner, ředitel pořádající obecně prospěšné společnosti Tyflo Vysočina Jihlava. Oficiálním vítězem se stal Pavel Rys z Třebíče. Hegner měl obrovské plus jako Jihlavan v orientaci a současně hendikep. Nedávná operace očí mu ztěžovala soustředění. "Byl jsem na operaci ve Vojenské nemocnici ve Střešovicích. Krev z předchozí operace se nechtěla vstřebávat, tak jsem musel znovu pod skalpel. Musím trpělivě čekat, ale orientační závod s holí si nenechám ujít," připomněl na startovní čáře.

Čtvrtý ročník přeboru v orientaci Tyflosam předvedl na Masarykově náměstí ukázky vodicíh psů pro nevidomé a borci pokračovali do výchozí stanice v Havlíčkově ulici.

Slepecká hůl, nezbytná pomůcka, bez které je nevidomý odkázaný na pomoc kolemjdoucích, stojí kolem pěti set korun. "Nevidomí dostávají slepecké hole zadarmo na předpis. Můžete mít tři hole za rok. Vyrábějí je dvě firmy, jedna v Praze, druhá v Olomouci. Objednávají se v prodejnách zdravotnických potřeb, kde vám jistě vyjdou vstříc," upřesnil Pavel Hegner. "Při práci s holí se musíte naučit kluznou techniku. Holí vyhmatáváte cestu širší, než ramena a přitom se držíte nějaké linie. Obrubníku, zábradlí, zdi... Je to náročné na psychiku. Někdo letí a pak třeba narazí, jiný pokud nemá jistotu, neudělá krok," doplnila Marie Holzbauerová. Podle ní se Tyflo na Jihlavsku stará o bezmála půl tisícovky zrakově postižených.



TITUL: Deník - Jihlavský deník
DATUM: 9. října 2006
AUTOR: Stanislav Jelínek

BÍLÉ HOLE POMÁHALY NA TRASE

Jihlava - S bílými holemi vyrzil v sobotu rovný tucet zrakově postižených na závod v prostorové orientaci v ulicích Jihlavy.

Každý účastník měl na trase svého asistenta.

Neobvyklý přebor zajišťovala městská policie a vedení pořádající společnosti Tyflo Vysočina Jihlava. "Hodnotí se technika chůze a bodování otázek. Na závěr bude ukázka výcviku vodících psů," přiblížil na startu předseda společnosti Pavel Hegner.

Nejrychlejší byl Tomáš Rys z Třebíče. Obě trasy z Havlíčkovy ulice od Tyflo centra na Masarykovo náměstí a zpět zvládl za 35 minut.



TITUL: Právo - Vysočina
DATUM: 6. října 2006
AUTOR: Jana Pechová

JIHLAVA MĚSTEM NEVIDOMÝCH

Jihlava - V sobotu 7. října bude Jihlava městem s neobvyklou koncentrací zrakově postižených lidí. Důvodem je soutěž v prostorové orientaci a samostatném pohybu TYFLOSAM 2006. Akce je zároveň připomínkou mezinárodního Dne bílé hole. Petr Šmergl z organizující společnosti Tyflo Vysočina informoval i o blížícím se dni otevřených dveří.

Účastníky sobotní soutěže budou nevidomí a osoby se zbytky zraku. Na pomoc si mohou vzít vodícího psa, dvounohého průvodce nikoli. Soutěžit se bude v chůzi s bílou holí, vodícím psem a dalších dovednostech na určené trase dle itineráře, který budou mít soutěžící k dispozici na kazetách, v černotisku a bodovém písmu. Zrakově postižení začnou soutěžit v 10 hodin a o vítězích by mělo být jasno ve tři hodiny odpoledne.

Zdraví diváci dostanou příležitost vyzkoušet si na Masarykově náměstí chůzi s bílou holí či vodícím psem.

Obecně prospěšná společnost Tyflo Vysočina rovněž zvě všechny hodné lidi na Den otevřených dveří, který se uskuteční v sídle společnosti na Havlíčkově ulici 38 v Jihlavě ve čtvrtek 12. října od 9 do 17 hodin.

Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do užívaných prostor, jakými jsou například rehabilitační dílna, cvičná kuchyňka, učebna PC se speciálními programy pro osoby se zbytky zraku a nevidomé. K vidění budou rovněž kompenzační pomůcky.



TITUL: Deník - Jihlavský deník
DATUM: 25. září 2006
AUTOR: Zuzana Loucká

ZAČÍNÁ SBÍRKA BÍLÁ HŮL NA POMOC NEVIDOMÝM A SLABOZRAKÝM

Jihlava - S kasičkou v ruce dnes do ulic vyrážejí desítky dobrovolníků hned v šesti městech Vysočiny. Již třetí ročník sbírky Bílá hůl, který se koná v Jihlavě, pořádá organizace Tyflo Vysočina. Tahle nestátní, nezisková společnost už bezmála čtyři roky pomáhá zrakově znevýhodněným občanům v celém kraji. Kapesním kalendářem nebo miniaturní bílou holí bude odměněn každý, kdo přispěje alespoň dvacetikorunou.

"Výtěžek bude vyhrazen na kompenzační pomůcky a rekondiční pobyty pro zrakově postižené klienty," objasnila Marie Holzbauerová z Tyflo Vysočina. Výtěžek loňské sbírky pomohl zaplatit moderní elektronickou lupu, která v sídle společnosti slouží lidem se zbytky zraku.

"V prvním ročníku, který jsme pořádali v devíti městech kraje Vysočina, jsme vybrali do 55 pokladniček přes 88 tisíc korun. Ve druhém ročníku při stejném počtu měst se do 37 pokladniček nastřádalo více jak 68 tisíc korun," uvedla Holzbauerová.

Tyflo Vysočina zajišťuje zrakově postiženým sociálně právní poradenství, asistenční, průvodcovské a předčitatelské služby. Své klienty školí v obsluze pomůcek a zařízení kompenzujících vadu zraku. Pomáhá jim při uplatnění na trhu práce. Vydává časopis, který vychází v bodovém písmu, na kazetách a v elektronické podobě. Mimo to zajišťuje i denní stacionář a řadu různých zájmových kroužků.



TITUL: Deník - Jihlavský deník
DATUM: 25. září 2006
AUTOR: Zuzana Loucká

ZRADILY JI DVA SMYSLY. NEVZDALA SE

Jihlava - Výjimečná vnitřní síla, pokora a nezdolná touha po životě charakterizují osmasedmdesátiletou Marii Doležalovou z Jihlavy. I když ji zradily dva nejdůležitější lidské smysly, nenechala se srazit na kolena.

"Člověk musí překonávat to špatné, co mu život přinese. Když je mu něco odepřeno, musí najít radost zase někde jinde," říká.

Špatný zrak i sluch šly s Marií už od dětství. Na jedno ucho neslyší vůbec a druhé ji dnes slouží už jen s naslouchátkem. Už jako malá musela nosit brýle. Ty jí pomáhla jen do čtyřiceti let, kdy byla nucen kvůli degeneraci sítnic odejít do invalidního důchodu. "Zrak se mi stále horšil a v šedesáti jsem byla již plně závislá na průvodci," vzpomíná na těžkou dobu se slzami v očích. "I přes to všechno, vedu stále plnohodnotný život," dodává rozhodně.

Nejen že plete, vyšívá a píše básně, ale díky moderní technice si dopisuje s desítkami lidí po celé Evropě. "V pětasedmdesáti mě přesvědčili, abych se začala učit na počítači. Měla jsem strach, že to nedokážu. Dnes jsem za ty možnosti emailové pošty vděčná," svěřuje se.

Marie Doležalová se, jako řada jiných nevidomých, bez cizí pomoci neobejde. Manžel, který je jí oporou už více jak třiapadesát let, všechno zastat nedokáže.

"Kdo slepotu nepoznal na vlastní kůži, dokáže jen těžko ocenit pomoc, kterou nabízejí organizace jako je například Tyflo Vysočina," vysvětluje Marie. "Nejenže mi třeba umyjí okna, nebo zkrátí kalhoty, ale pomáhají mi smysluplně naplnit i můj volný čas. Teď přemýšlím o tom, že bych se naučila vyplétat košíky," dodává a jejím hlasem se prolíná radostné očekávání.



TITUL: Jihlavské listy
DATUM: 24. března 2006
AUTOR: Jaroslav Šnajdr

SLABOZRAKÝM ZAČALA SLOUŽIT NOVÁ TELEVIZNÍ LUPA

Jihlava - Novou digitální lupu pro slabozraké představili v úterý v rámci pravidelného dne otevřených dveří pracovníci neziskové organizace Tyflo Vysočina.

"Lupa má 60násobné zvětšení, což umožní i těžce zrakově postiženým klientům číst na monitoru. Lupa umožňuje rozdělit také obrazovku na dvě okna, což umožní nejen čtení, ale zároveň psaní," vysvětluje ředitel Tyflo Vysočina Pavel Hegner. Lupu, která stála 130 tisíc korun, pořídilo Tyflo díky příspěvku 70 tisíc korun ze sbírky Světluška, jejíž patronkou je zpěvačka Aneta Langerová.

Tyflo Vysočina chystá pro veřejnost další akci na 1. dubna, kdy pořádá turnaj v aplikovaném stolním tenise pro nevidomé - showdownu. Turnaj se uskuteční od 10 hodin v Základní škole Březinova v Demlově ulici.